Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea Kbely. I letos bude slavnostně předveden přírůstek do sbírek VHÚ Praha, kterým je Zlin Z-142CAF. Tedy stroj na kterém se cvičili vojenští piloti od roku 1996. V případě, že budou letové podmínky, mohou se návštěvníci těšit také na létající exponáty ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha.
V sobotu 26. dubna bude v Leteckém muzeu Kbely slavnostně zahájena 57. návštěvnická sezona. Brány obou areálů (Mladoboleslavská ulice i Stará Aerovka) se otevřou v 10 hodin.
Návštěvníci se mohou, jak jsou již zvyklí, těšit na novinky, které připravili pracovníci Leteckého muzea Kbely. Od doby, kdy se na konci 56. sezony zavřely brány Leteckého muzea Kbely za posledním návštěvníkem roku 2024, pracovali na změnách v areálu i na renovaci exponátů. Novinkou je například expozice vrtulníků československé konstrukce ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha.
Novým exponátem roku 2025 je Zlin Z142 CAF, který obohatí sbírkový fond VHÚ Praha. Na začátku slavnostního dne jej do sbírek VHÚ Praha předá ředitel správního úseku LOM Praha, s. p. Ivo Heršic.
Důvodem vyřazení stroje z provozu v Centru leteckého výcviku Pardubice (CLV), které spadá pod LOM Praha je fakt, že musel ustoupit modernějším strojům. „Tyto pomalu dosluhující letouny, které slouží k výcviku pilotů AČR již téměř 30 let, budou ve flotile CLV nahrazeny celkově osmi novými stroji Z-242/143 z produkce společnosti ZLIN AERO a.s., která dodá pardubickému CLV první tři kusy ještě v letošním roce,” uvádí se na stránkách CZECH AIR FORCE.
„Jsem rád, že skvělá spolupráce s LOM Praha pokračuje a že díky ní dostaneme do sbírek právě toto letadlo, na kterém trénovala řada pilotů. Je tedy možné, že někdo ze současných nebo bývalých pilotů půjde do Leteckého muzea Kbely se svými příbuznými dětmi, tak jim bude moct ukázat na letadlo, na kterém trénoval, aby se stal armádním pilotem,“ uvedl ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brig. gen. Aleš Knížek.
Po předání nového exponátu do sbírek VHÚ Praha se zraky návštěvníků zvednou k nebi. Uvidí letové ukázky sbírkových předmětů Leteckého muzea Kbely. Dominovat jim bude letoun LET C-11, dalšími budou Zlín Z-381 a Zlín Z-126-trenér.
Všechna letadla byla nedávno představena v seriálu PRIMA HISTORIE, kde o nich mluvil kurátor leteckých sbírek VHÚ Praha Jan Sýkora. Video s LET C-11 obsahuje také unikátní záběry na práci pilota a zástupce ředitele CLV pro letecký výcvik LOM Praha Tomáše Bruštíka při letu nad Pardubicemi, kde je letoun Let C-11 hangárován.
V letošním roce také uplynulo sedmdesát let od zavedení proudového bombardéru Iljušin Il-28 do výzbroje československého letectva. Při této příležitosti bude představena výzbroj a část vybavení tohoto stroje ve venkovní expozici.
Muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918.
Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel, z nichž téměř sto je vystaveno v krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům.
Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání jsou zde vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.
Muzeum bude v letní sezóně (květen – září) otevřeno každý den mimo pondělí od 10.00 do 18.00 hodin, v říjnu pak už jen o víkendech.
Poslední návštěvník je do muzea vpuštěn v 17.30.