co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Lampář na Karlově mostě 2023

03.12.2023 10:00
Karlův most

Stejně jako v minulých letech máte opět možnost jej v předvánočním čase potkat na Karlově mostě, kde bude ručně rozsvěcet plynové osvětlení pomocí originální lampářské tyče z konce 19.století, zapůjčené ze sbírek Plynárenského muzea. Zájemcům také poskytne odborný výklad z historie a současnosti plynového osvětlení.

Lidé tak mohou obdivovat téměř již zapomenutou krásu a půvab plynových lamp, kterých je na Karlově mostě a Křížovnickém náměstí celkem 46.

Zažehnutí plamene v plynových lampách začíná současně s rozsvícením veřejného osvětlení - tj. asi v 16.05 - 16.15 (podle toho, jak se bude zkracovat den).

Lampář vychází z Křížovnického náměstí, před kostelem svatého Františka z Assisi, a přejde po jedné straně mostu a vzápětí se po druhé straně mostu vrací. Po zažehnutí plynových luceren na pravé části Křížovnickém náměstí pokračuje rozžíháním plynových lamp na pravé straně Karlova mostu ve směru na Malou Stranu. Na konci Karlova mostu u Malostranské mostecké věže se otočí a rozžíná plynové lampy na opačné straně Karlova mostu směrem na Staré Město. Jako poslední rozžehne zbývající plynové lampy na Křížovnickém náměstí.

Lampář bude oblečen v historické uniformě lampáře „Pražských obecních plynáren“ z konce 19. století - černý vlněný dlouhý kabát s ozdobnými mosaznými knoflíky a odznakem „pražské“ lucerny, červená pelerína, černá brigadýrka s odznakem „pražské“ lucerny. Lampářská tyč je bambusová cca 2,3 metry dlouhá, na konci s ocelovým háčkem.

Lampář dle „Naučení v službě hlídačům luceren obecní plynárny král. Hlav, města Prahy z roku 1866“ bude rychle choditi. Chovat se musí mravně a slušně, všelijakého sporu vystříhati a za každého času střízliv bude.

V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech. V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

Během času se ale názory na osvětlení změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala částečná nostalgie. V rámci projektu Magistrátu hl. m. Prahy se v roce 2002 plynové lampy, tentokrát na zemní plyn, opět do ulic Prahy vrátily. Po řadě ulic na Starém Městě na konci roku 2010 plynové lampy rozsvítily opět Karlův most, který je jediný most na světě osvětlený plynem.

Romantické plynové světlo dnes osvětluje celou historickou Královskou cestu, rušnou turistickou trasu od Prašné brány až na Hradčanské náměstí.

Plynové lampy jsou ve vlastnictví Prahy, provoz a údržbu lamp zajišťují Technologie hl. m. Prahy, a.s. a Pražská plynárenská, a.s. dodává plyn a má "příležitostné" lampáře.

Více informací : 
Lampář na Karlově mostě 2023

Další akce

Tradiční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti 2024
07.12.2024 10:00

7 -8. prosince budou Hrnčířské a řemeslné trhy Beroun již po 20. hostem v PRAZE 7 - VÝSTAVIŠTĚ - plocha PŘED PRŮMYSLOVÝM PALÁCEM.
Užijme si krásné Vánoce a všechny tradice s nimi spojené....