co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Mohou technologie zachránit svět? – Objevte švýcarsko-česká řešení na ochranu životního prostředí

13.06.2022 10:00
Pardubice hlavní nádraží

Zelené technologie ze Švýcarska se představují v Pardubicích. Jsou šancí pro město, firmy i studenty

Vzorovým státem, který umí propojovat výzkum a vývoj s výrobou, zapojovat inovace do života nebo podporovat občanskou společnost, je pro mnohé Švýcarsko. Platí to pro podnikatele, zástupce samosprávy, studenty či neziskový sektor. Progresivní přístup se švýcarské ekonomice vyplácí: v době energetické krize v Evropě naplno využívá obnovitelné zdroje energie a do celého světa vyváží nové technologie zaměřené na ochranu životního prostředí a klimatu.

Nové pojmy jako ESG nebo SDG, tedy hodnocení ekologického přístupu a celkového udržitelného rozvoje společnosti, jsou ve švýcarské ekonomice běžné. Řídí se jimi banky, průmyslové společnosti a třeba i samosprávy. Výsledkem jsou stovky úspěšných projektů a aktivit v oblasti snižování závislosti na fosilních palivech, digitalizace zemědělství, úsporných výrobních technologií, šetrných materiálů a postupů ve stavebnictví nebo ochrany vody a biodiverzity v krajině.

Referenční projekty, které dokládají inspirativní přístup Švýcarů v environmentální oblasti, ochrany zdraví nebo odpovědného životního stylu, jsou od 11. do 22. června k vidění v hale hlavního nádraží v Pardubicích. Výstava nese název „Mohou technologie zachránit svět? – Objevte švýcarsko-česká řešení na ochranu životního prostředí“ a je přístupná zdarma.

Vzhledem k zájmu o cíle udržitelného rozvoje, spolupráci s etablovanými firmami i start-upy ze Švýcarska či právní nebo ekonomické aspekty environmentální transformace ekonomiky výstavu doprovodí otevřené diskusní setkání s názvem „Přinesou zelené technologie nové podnikatelské příležitosti do Pardubického kraje?“, které se koná se v úterý 14. června od 16:00 v prostorách ČD Lounge pardubického hlavního nádraží.

Pozvání pořadatelů, jimiž jsou Švýcarské velvyslanectví v ČR, HST Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika a Krajská hospodářská komora Pardubického kraje, přijaly významné osobnosti podnikatelského života v Pardubickém kraji. Vystoupí například Marek Procházka z advokátní kanceláře PRK, jenž přítomné seznámí s právními aspekty ESG, nebo Martin Pěchouček, ředitel odboru Rozvoj obchodu a klimatická změna v ČSOB. Ten přiblíží pohled banky na problematiku ESG s důrazem na poskytování úvěrů podnikatelům.

Na to, jak mohou začínající i zavedené firmy, vysoké školy, vedení města nebo kraje či třeba neziskové organizace navázat spolupráci se švýcarskými partnery, se zaměří Markéta Čapková, jednatelka HST – Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika. Velvyslanec Švýcarska v České republice Philippe Guex přiblíží úspěšné příklady své země a česko-švýcarské spolupráce. Stejně jako výstava je i otevřené diskusní setkání zdarma. Pouze s ohledem na omezenou kapacitu je podmíněné registrací na e-mail horova@khkpce.cz.

Patentované vynálezy švýcarských vývojářů nebo řešení veřejných institucí prezentované na výstavě „Mohou technologie zachránit svět? – Objevte švýcarsko-česká řešení na ochranu životního prostředí“ se zaměřují na oblasti, které jsou rozšířené i v Pardubickém kraji. Návštěvníci najdou inspiraci v oblastech jako chemický průmysl, stavebnictví, doprava, energetika, odpadové hospodářství nebo zemědělství. Všechny spojuje snaha o snižování dopadů klimatické změny, předcházení jejím příčinám a odklon od uhlí a plynu.

„Švýcarsko si klade za cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů na polovinu úrovně z roku 1990. Kromě opat¬ření přijatých na vlastním území přispívá Švýcarsko konkrétně k plnění Agendy 2030 i v jiných zemích. A část z těchto projektů představuje také výstava “Mohou technologie zachránit svět?“, vysvětluje Philippe Guex, velvyslanec Švýcarska v České republice.

Co návštěvníci na prezentačních panelech uvidí? Například drony místo velkých zemědělských strojů, střešní krytiny pro historické objekty se zabudovaným fotovoltaickým systémem nebo čistě ekologická tepelná izolace budov nahrazující polystyren. Představené projekty, a ve všech případech i funkční a úspěšné realizace, dokládají potenciál přechodu na bezfosilní ekonomiku. Například prostřednictvím digitalizace, recyklace a uplatnění principů cirkulárního hospodářství, a samozřejmě podporou kreativity a inovací na všech stupních vzdělávacího systému.

„Nepochybuji o tom, že výstava podnítí zájem pardubických podnikatelů, místní samosprávy, a samozřejmě středních a vysokých škol, o spolupráci se švýcarskými partnery. Řešení, která představuje, dokládají ekonomický potenciál Green Deal, úspory a efektivitu. A to bez snížení životního standardu,“ uzavírá Markéta Čapková, jednatelka HST – Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika.

Více informací : 
Mohou technologie zachránit svět? – Objevte švýcarsko-česká řešení na ochranu životního prostředí

Další akce

Tradiční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti 2024
07.12.2024 10:00

7 -8. prosince budou Hrnčířské a řemeslné trhy Beroun již po 20. hostem v PRAZE 7 - VÝSTAVIŠTĚ - plocha PŘED PRŮMYSLOVÝM PALÁCEM.
Užijme si krásné Vánoce a všechny tradice s nimi spojené....