Říše letního měsíce amerického spisovatele S. C. Gwynna je strhujícím vylíčením vzestupu a zničení Komančů, nejmocnějšího indiánského kmene v dějinách. Dotýká se éry španělské nadvlády v Novém světě, americké občanské války, masové likvidace bizoních stád a rozvoje železnice v USA. Znovu nastoluje kruté otázky kolonialismu a genocidy, nevyhýbá se však ani popisům brutality původních obyvatel, kteří tentokrát vskutku nejsou líčeni v oparu politické korektnosti či dokonce kýče. Právě Komančové se proslavili nedostižným jezdeckým i válečným uměním a legendární bojovností, zastavili rozpínání španělského impéria z Mexika i francouzských kolonistů z Louisiany. Nedokázali však vzdorovat dobře organizovaným a moderně vyzbrojeným anglosaským osadníkům.
Kniha, na domácí půdě hojně recenzovaná a bouřlivě přijatá americkou veřejností, nabízí napínavé vyprávění o souboji vládců Velkých plání s dobyvačnou bílou civilizací a objektivní historický přístup k tomuto složitému a citlivému tématu.
Debatovat budou Milan Gelnar, ředitel nakl. Argo, Miroslav Černý z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity, Martin Svoboda, redaktor a překladatel (Pynchon, Bukowský, McCarthy ad.) a etnolog a spisovatel Mnislav Zelený – Atapana.
Moderuje a ukázky z knihy čte Jáchym Topol.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.
více na www.vaclavhavel.cz