Tentokrát diváky potěší David Koller, Pekař, Jakub Smolík, naše pozvání přijala také rumunská dechovka Fanfare Ciocarlia. Šárka Vaňková s Fredy Bittner bandem zazpívá největší hity Ivety Bartošové. Vystoupením Veselky připomeneme 100. výročí narození zakladatele této dechové hudby a žíšovského rodáka Ladislava Kubeše. Dále se můžete těšit na Kamelot tribute, nebudou chybět ani naše stálice – Cihelna a spol., Wohryzek band i Veselské mažoretky. V sobotním programu je připravena Slackshow – neuvěřitelné kousky na trickline, přechod náměstí ve výšce na highline či workshop pro zájemce, i dětská show s tancujícím psem a písničkami od Pokáče Áňa, Pó a pes Barney.
Zajímavostí i tradicí při Veselských slavnostech je recesistická akce Jízda z kopce na čemkoli (v sobotu), kdy Veseláci baví sami sebe. Kdokoli může vyrobit originální jezdidlo, sjet danou trasu na náměstí T. G. Masaryka a ucházet se o vítězství v této soutěži. Hodnotí se umělecký dojem jezdidla i celé jízdy.
Další soutěží bude letos již 8. ročník soutěže O nejchutnější guláš. A vařit nebudou pouze soutěžící, ale i Martin Škoda, autor kuchařek Škoda nevařit a propagátor české gastronomie.
Soutěžící jezdidel i gulášů se můžou přihlásit do 13. června na e-mailové adrese info@kd-veseli.cz nebo na telefonu 603 495 985. Výherci budou oceněni i věcnými cenami od našich sponzorů a partnerů.
Nesmíme zapomenout ani na doprovodný program – prohlídky školního minipivovaru, výstavu Barbie nás baví, lunaparkové atrakce a další.
Veselské slavnosti proběhnou na náměstí T. G. Masaryka a v parku u Kulturního domu Veselí nad Lužnicí. Vstupné je i letos zdarma.
Program Veselských slavností 2024
Pátek 21. června 2024
Náměstí T. G. Masaryka
15 h Zahájení slavností, vystoupení žáků ZUŠ Veselí n. L.
16:15 h Veselské mažoretky při ZŠ Blatské sídliště
16:30 h Cihelna a spol. – folk od Lužnice
18 h Kamelot tribute
20 h Jakub Smolík s kapelou
22 h Fanfare Ciocarlia – balkánská dechovka
Sobota 22. června 2024
Tábořiště Ostrov
9:30 h Soutěž O nejchutnější guláš, sraz soutěžících 9 h, vyhlášení cca 14 h
10 – 14 h Soutěže: zajímavosti o jídle, pití piva a pojídání hot dogů na čas, Beer pong, Limo pong
14 – 18 h Historická scéna Společenství Veselských bojovníků – historické ležení, ukázky zbraní, hry pro děti i dospělé
Náměstí T. G. Masaryka
10:30 h Áňa, Pó a pes Barney – pro děti
13 h Veselka – 100. výročí narození Ladislava Kubeše
15 h Jízda z kopce na čemkoliv
15 – 20 h Slack show - workshop
16 h Pekař – popfolk
17 h Slack show – Trickline – akrobatické vystoupení
18 h PS Iveta – Šárka Vaňková a Fredy Bittner Band s největšími hity Ivety Bartošové
19 h Slack show - Highline – přechod na lajně z budovy ZŠ na věž staré radnice
20:30 h David Koller s kapelou
22:30 h Wohryzek band
SOŠEP
13, 14, 15, 16, 17, 18 h Prohlídky školního minipivovaru SOŠEP s ochutnávkou a prodejem
Kulturní dům
13 – 17 h Barbie nás baví – výstava panenek Barbie
Park u kulturního domu
Po celou dobu slavností Lunapark Habich
Sestavte jezdidlo pro Jízdu z kopce na čemkoli
Již tradičně proběhne v rámci Veselských slavností soutěž Jízda z kopce na čemkoli, a to v sobotu 22. června. Sestavte vtipné vozítko, jezdidlo a porota vyhodnotí jeho originalitu. Trasa pro Jízdu z kopce je již tradičně na náměstí T. G. Masaryka od prodejny obuvi k Besedě. Pro posádky je připraveno startovné naruby – posádka každého dopravního prostředku obdrží 2000 Kč, po individuální dohodě je možné zajistit i materiál. Veselské slavnosti jsou jedinečné právě díky jezdidlům, vyrobte originální jezdidlo a společně podpořme a zachovejme tuto tradici. Městských slavností je mnoho, ale jezdidla máme jen ve Veselí nad Lužnicí.
Soutěžící jezdidel se můžou přihlásit do 13. června na e-mailové adrese info@kd-veseli.cz nebo na telefonu 603 495 985. Výherci budou oceněni i věcnými cenami od našich sponzorů a partnerů.
O nejchutnější guláš – 8. ročník soutěže
O letošních Veselských slavnostech se uskuteční již 8. ročník soutěže O nejchutnější guláš, a to v sobotu 22. června. Oproti předchozím ročníkům nastane změna, týmy již nebudou vařit u občerstvení Na Hokejce, ale na Tábořišti Ostrov, kde nám poskytne zázemí i pomocnou ruku Petr Daněk. Vařit se začne v 9:30 hodin ráno a guláše musí mít všechny soutěžní týmy hotové do 13:30 hodin, poté proběhne hodnocení poroty, která vybere nejchutnější guláš. Soutěžním týmům zajistíme hovězí maso a dřevo na otop. Další ingredience k dochucení, a také kotlík na přípravu guláše, si každý zajistí sám. Již je přihlášeno šest ostřílených soutěžních týmů, přihlaste se nově i Vy a utkejte se v soutěži O nejchutnější guláš.
Soutěžící gulášů se můžou přihlásit do 13. června na e-mailové adrese jindova@kd-veseli.cz nebo na telefonu 603 495 985. Výherci budou oceněni i věcnými cenami od našich sponzorů a partnerů.
Harmonogram soutěže O nejchutnější guláš:
9:00 – 9:30 h – sraz soutěžících
9:30 – 13:30 h – vaření gulášů
14:00 h – vyhlášení výsledků
Doprovodný program:
10:30 h – soutěž Kolik sníš hot dogů? – soutěž pro jednotlivce, přijďte si zkusit, kolik dokážete sníst hot dogů za daný čas – prosíme o přihlášení do 20. června na e-mail jindova@kd-veseli.cz
11:30 h – Soutěž v pití piva – soutěž pro týmy i jednotlivce, pro týmy budou připraveny půllitry a pro jednotlivce tuplák a pít se bude na rychlost.
10:00 – 13:30 h – Beer pong a Limo pong – si budete moci zahrát po celou dobu vaření gulášů. Beer pong je hra pro čtyři hráče, která je spojená s pitím piva nebo v našem případě i limonády. Úkolem hráčů je hodit pingpongový míček do soupeřových kelímků. Trefený kelímek musí soupeř vypít. V Beer pongu se pořádají turnaje v České republice i po celém světě.
10:00 – 13:30 h – Soutěž Vyznáte se v jídle? – Po celou dobu vaření gulášů si budete moci ověřit, jak moc se vyznáte v tom, co jíme či pijeme. Věříte zažitým tvrzením o jídle a kolik jich je pravdivých a kolik mylných? Opravdu víte, co je zdravé či dietní? Přijďte soutěžit, kdo se v jídle vyzná, bude se moci stát jedním ze členů poroty, která bude chutnat a vybírat tři nejlepší guláše.
Interpreti Veselských slavností 2024
Áňa, Pó a pes Barney
Rapující bláznivá princezna Áňa, famózní a kamarádský princ Pó a srandovní pes Barney. Dětské hudební představení, které děti vtáhne do příběhu lásky a přátelství, pobaví je uličnickými kousky rozverný psí kamarád a bezprostředně budou zapojeny do pohybových aktivit. Princezna není „mouchy snězte si mě“, ale je to rapující sporťačka, která využívá svých zkušeností 15tileté praxe dětské fitness trenérky. Princ Pó je tanečník a muzikant, který umí hrát na kytaru, housle, klávesy a ukulele. Nacvičené psí kusy v průběhu představení pobaví a zaujmou nejen děti, ale i rodiče. Takovou show jste ještě neviděli!
Cihelna a spol.
Cihelna a spol. z Plané nad Lužnicí hraje pro svou radost od roku 2013. Tehdy třináctiletá Magdaléna Cihlářová – klavír, zpěv, začala spřádat své melodie, které její otec Máca Cihlář – tenkrát kytara, zpěv, opatřoval texty. Po několika veřejných vystoupeních se začali přidávat další hráči. Nejprve bratr Magdalény Matty Cihlář – klavír, flétna, zpěv. S rodinnou kapelou pak hrála celá řada muzikantů na různé nástroje. Mezi krásné zážitky patří 1. místo na oblastním, Podbrdském kole PORTy v Hořovicích a postup do celostátního finále v interpretační i autorské soutěži v roce 2016. Cihelna má v repertoáru přes třicet vlastních písní a několik coverů opatřených vlastními texty. Kapela hraje ve složení: Magdaléna Cihlářová – klavír, zpěv, Anna Hájíčková – housle, zpěv, Máca Cihlář – baskytara, zpěv, foukačky, Dominik Hloušek – elektrická kytara, Matěj Novák – bicí a hostem zůstává Matty Cihlář – klavír, zpěv, flétna.
https://bandzone.cz/cihelnaaspol?at=info
David Koller s kapelou
David Koller je český rockový zpěvák, skladatel a bubeník. Autor a interpret mnoha klasických hitů se nejvíce proslavil jako lídr rockové skupiny Lucie, kde působil od roku 1987 do roku 2024. Účinkoval i v dalších rockových formacích (Jasná Páka, Žnetour, Blue Effect, Pražský výběr, Pusa, Kollerband), byl též hudebním producentem (Koistinen, Alice, Plexis, Oskar Petr, Walk Choc Ice, Lucie Bílá). Spolu s Michalem Dvořákem složili hudbu k filmu Amerika (1994), Poslední přesun (1995) a Mrtvej brouk (1998). Účinkoval ve filmech Pražákům, těm je tu hej (1990), Akululátor 1 (1994). Hostoval jak ve studiu, tak na koncertech v řadě českých a slovenských kapel a interpretů. Působil také jako koncertní bubeník v kapele Chinaski po tragické smrti bubeníka Pavla Grohmana, když měla skupina naplánované turné. Koller byl Grohmanův bubenický vzor. Společně s výtvarníkem Davidem Černým a filmařkou Alicí Nellis stojí za vybudováním kulturního centra MeetFactory, otevřeného v roce 2007. Kollerův syn Adam Koller je také bubeníkem a hraje v kapelách s otcem. S kapelou Lucie vydali 14 alb a sólově vydal již 10 alb.
Fanfare Ciocarlia
Fanfare Ciocărlia je dvanáctičlenná romská balkánská dechovka. Kapela významným způsobem přispěla ke znovuoživení a popularizaci balkánské hudby. Nechybí jim energie a rychlé tempo, odtud přezdívka turbodechovka. Kapela čerpá zejména z bohaté tradice romské a rumunské hudby, ale také z tureckých, bulharských, srbských a makedonských stylů. Debut Radio Paşcani (1998) získal úspěch hned krátce po vydání a popularitu kapely ještě potvrdila druhá deska Baro Biao (1999), která nese známý hit Asfalt Tango. Po smrti zakládajícího člena a klarinetisty Ioana Ivancena vyšlo album Queens and Kings (2007) věnované jeho památce na kterém hostují hudebníci z celého světa. K příležitosti 25. výročí existence vydali dlouho plánované a zároveň poslední album It Wasn’t Hard to Love You (2021), na kterém oslavují dosavadní kariéru a podporu fanoušků. Členové kapely pochází z malé severovýchodní rumunské vesničky Zece Prăjini. Ta byla od zbytku země téměř izolovaná a dokázala tak dlouhou dobu uchovat tradiční hudbu, která jinde už zcela zanikla. Původní pracovníky ve fabrice, kteří si občas zahráli na svatbách či pohřbech, objevil německý producent Henry Ernst. Záhy na to je už jako nově vzniklou kapelu přivezl do Německa, kde proběhlo jejich první koncertní turné. Od té doby za sebou mají několik tisíc vystoupení po celém světě.
Členové kapely: Costel Oprică Ivancea – saxofon, klarinet, Dan Ionel Ivancea – saxofon, zpěv, Costică "Cimai" Trifan – trubka, zpěv, Paul Marian Bulgaru – trubka, Lazăr Rădulescu – trubka, zpěv, Crăciun Ovidiu Trifan – trubka, Benedikt Stehle – perkuse, Costel "Gisniaca" Ursu – basový buben, Constantin Cântea – tuba, Monel Trifan – tuba, Constantin Călin – tenorový roh a Laurențiu Mihai Ivancea – barytonový roh.
Jakub Smolík s kapelou
Jakub Smolík, vlastním jménem Jaroslav Smolík je populární český zpěvák. Pochází z Hradových Střimelic. V roce 1975 založil se spolužákem Lubošem Trnkou svoji první skupinu, nazvali ji Travaléři. Na vojně založil taneční a dechový orchestr Horizont, spolu s touto skupinou získali mnoho ocenění. Po vojně v letech 1982 - 1985 absolvoval studium na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V této době působil v rockových skupinách Rockyt a Kroket. V roce 1986 započal spolupráci s Lucií Bílou a skupinou Maximum Petra Hanniga. A právě producent Petr Hannig je Smolíkův objevitel, on je také původcem jeho uměleckého jména Jakub. V roce 1986 nazpíval svůj velký šlágr Až se ti jednou bude zdát. V roce 2003 byl v anketě Český slavík vyhlášen skokanem roku. Na koncertě v Lucerně 9. listopadu 2005 převzal zlatou desku za CD Chci ti říct. V roce 2015 dostal Jakub nejen Zlatou desku ale i Diamantovou za prodej CD 55 hitů Best of.
Složení kapely: Karel Jaksch – basová kytara, kontrabas (kapelník), Richard Procházka – sólová kytara, akustická kytara, Martin Krč – piano, klávesy, Zdeněk Koubek – bicí nástroje, Hedvika Tůmová, Míša Klaus, Klára Jelínková a Míša Mrázková – sborový zpěv.
Kamelot tribute
Kapela Kamelot – tribute reprodukuje tvorbu skupiny Kamelot Brno, která ve svém žánru právem patří k absolutní špičce. Jejich snahou je co nejvěrnější interpretace skladeb této kapely. Písničky Kamelotu je provází životem a dávají jim naději, že stále kolem nich existuje opravdové přátelství, příroda plná krás a dobrodružství. Proto chtějí dál šířit poselství Kamelotu pro radost jejich a všech vyznavačů ohňů.
Složení kapely: Dan Pára Paris – doprovodná kytara, zpěv, Mirek Baron Mencl – sólová kytara, zpěv, David Stárek/Jiří Meisner – basová kytara, zpěv a Karel Karlos Rauš – perkuse, rytmika.
https://www.kamelot-tribute.cz/o-nas/
Pekař s kapelou
Pekař, vlastním jménem Petr Toms (rozený Štolba) je český zpěvák, skladatel a tanečník. Hudbě se začal věnovat v patnácti letech. Svou hudební kariéru považuje za souhru náhod: „Nečekal jsem, že song Tančím bude mít milion zhlédnutí, ostatně nečekám úspěch u žádné písničky. Když se nechytne, tak co. A v opačném případě jsem mile překvapený.“ Ve svých skladbách často zpívá o vztazích a jejich koncích, o klišé. Vystudoval střední odbornou školu pedagogickou v Čáslavi, později studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Následně byl učitelem v mateřské škole, avšak tato pozice nešla skloubit s hudební kariérou. Zanechal tedy této práce a začal se věnovat hudbě. V roce 2016 uspěl s písničkami Bůh, Tančím a Za tebou, které předznamenaly jeho vůbec první debutové album s názvem #Pekař. V roce 2016 se také stal Českým slavíkem v kategorii Objev roku. Dlouhodobě spolupracuje s kapelou Rybičky 48, s níž natočil skladbu Chtěl jsem tím říct a odstartoval s ní svou koncertní šňůru Kamarádi Tour. Členové kapely: Petr, Lukáš, Ondra a Roman.
Slack Show
Originální umělecko-sportovní vystoupení, exhibice a workshopy na slackline. Uvidíte výbušnou smršť salt a otoček na trickline a neskutečnou show vysoko na highline. Nejpoptávanější vystoupení je právě show na trickline. Začíná to groteskou, kde se slackliner snaží vtáhnout diváky do začátků na slackline a zároveň je trochu pobavit. Vzápětí začnou padat těžké a stylové triky vysoko nad hlavami publika. Highline neboli také královská disciplína na slackline – slackliner se projde nad hlavami diváků a představí balanc v plné své kráse, v našem případě od ZUŠ ke staré radnici. Následný workshop je vhodný jak pro děti, tak pro dospělé a velice rychle si získá pozornost a zájem na lajně udělat aspoň pár kroků, za přítomnosti instruktorů, kteří celý workshop vedou.
Členové Slack show jsou vícenásobní mistři ČR v trickline a rekordmani v highline. Rekord jednoho ze zakladatelů Slack Show na highline je 350 metrů.
Šárka Vaňková a Fredy Bittner Band – P. S. Iveta
Šárka Vaňková odstartovala svoji pěveckou kariéru díky soutěži SuperStar v roce 2004, kdy se umístila coby stříbrná finalistka. Poté začala vystupovat na jevištích a divadelních prknech. Vydala dvě sólová alba, z čehož první deska Věřím náhodám dostala dvakrát platinové ocenění. Účinkovala v řadě úspěšných muzikálů, jako jsou: Kleopatra, Tři mušketýři, Angelika, Adéla ještě nevečeřela, Baron Prášil, Dracula a Robinson Crusoe. Také šest let spolupracovala s komikem Zdeňkem Izerem. Nyní se věnuje nejen zpívání na nejrůznějších typech akcí, ale také jí naplňuje činohra a její domovskou scénou je Strašnické divadlo.
Společně s Fredy Bittnerem je zakladatelkou hudebního projektu P.S. Iveta, který mapuje hudební kariéru zpěvačky Ivety Bartošové. Fredy Bittner Band (původní kapela Ivety Bartošové) je renomované hudební seskupení s mnohaletou tradicí a je poslední kapelou, se kterou Iveta vystupovala a plánovala své poslední turné. V žádném případě se nejedná o revival, ani není cílem Ivetu napodobovat. To ani nelze. Cílem je lidem přinášet radost a možnost připomenout si jedinečné hity, které zněly napříč generacemi.
Veselka Ladislava Kubeše
Veselka Ladislava Kubeše je vynikající dechový orchestr z Prahy. U jeho zrodu v roce 1975 stál jihočeský skladatel Ladislav Kubeš starší (1924 – 1998). Pod jménem Veselka Ladislava Kubeše kapela veřejně vystupuje a studiově natáčí od roku 1981, kdy v něm pod vedením Ladislava Kubeše mladšího, po léta kontrabasisty operního orchestru prestižního Národního divadla v Praze, začali hrát jeho profesionální kolegové, samí špičkoví hudebníci. Také pěvečtí sólisté patří k nejlepším, kteří v České republice v žánru dechové hudby působí. Dramaturgie a repertoár orchestru vychází především z autorského odkazu Ladislava Kubeše otce a obecněji vůbec z melodiky jihočeského folklóru, jehož byl sběratelem a pilným upravovatelem, rozšiřuje se však o jeho hudební následovníky, ať už dávno známé, nebo iniciativně vyhledávané.
Členové kapely: Jaromír Valášek – klarinet Es, Josef Lorenc – klarinet Es, Miloš Bydžovský – klarinet B, Karel Palowski – trumpeta 1.B/křídlovka 1.B, Josef Kolafa – trumpeta 1.B/křídlovka 1.B + 2.B, Michal Němec – trumpeta 1. + 2.B/křídlovka 1.B + 2.B, Milan Tolkner – tenor, baryton, trombon, Martin Švadlenka – tenor, baryton, trombon, Ladislav Kubeš – bass, helikon, Vratislav Placheta – bicí, Ivana Ročková, Blanka Tůmová, Lubomír Jech a Radek Žalud – zpěváci.
Veselské mažoretky
Kroužek mažoretek ZŠ Blatské sídliště je kroužkem nevýběrovým, bezplatným, kostýmy a mažoretkovou obuv zapůjčuje. Děvčata tancují ve dvou skupinách, pod vedením Aleny Hrádkové, v první mladší skupině se scházejí děvčata 1. – 3. tříd, ve skupině starších – pokročilých mažoretek děvčata 2. – 9. tříd.
Mažoretkový sport je sportem kolektivním, děvčata pracují v týmu bez náhradníků, protože nelze zajistit, aby náhradník zastoupil všechna postavení ve skladbě, spoléhá na zodpovědnost, ale i na rytmickou koordinaci a skupinové taktové cítění všech. Práce v kroužku je nekonečný proces, kdy každé září přicházejí nová děvčata, začátečnice přestupují do pokročilých a začíná se znovu nácvikem nových skladeb. Náplní kroužku je nácvik pochodového provedení skladby spojeného s hudbou, ale hlavním cílem je provedení skladby lehce a s radostí.
Wohryzek Band
Kapela z Veselí nad Lužnicí je návštěvníkům posledních čtrnácti ročníků Veselských slavností dobře známá. Převzaté písně různých žánrů hraje ve složení: Vlasta Janieskovies – akustická kytara, zpěv, Jiří Virág – elektrická kytara, zpěv, Marek Mářa Werner – bicí, Tomáš Mild – elektrická kytara, zpěv a Jan Svobodný – basová kytara, zpěv.